Ale ja nie mam czasu, żeby podróżowaćOd dłuższego czasu chodziła za mną myśl o napisaniu czegoś o podróżach. Lubię podróżować, lubię odkrywać nowe miejsca. Zwłaszcza na rowerze. Jednak patrząc się na moje odbyte już podróże, to na pewno nikt by mnie nie zaprosił na żaden festiwal podróżniczy. I nie jest tak, że czegoś się boję, czy nie potrafię wykonać tego pierwszego kroku przez drzwi swojego mieszkania (a przecież każdy wie, że od tego zaczynają się najwspanialsze przygody). Nie w tym leży problem. On leży w braku czasu i w tym, że jako ksiądz jestem bardzo mocno związany z parafią, na której posługuję i nie mogę wziąć sobie urlopu i wyjechać gdzieś na tydzień (choć przyznam się, że czasami mam na to olbrzymią ochotę). Sądzę, że z takim obrotem spraw zmaga się naprawdę wielu z nas. 

Osobiście uważam, że człowiek ze swojej natury jest odkrywcą, lubi poznawać coś nowego, zachwycać się pięknymi widokami napotkanymi na różnego rodzaju życiowych trasach. Jednak czasami życie tak nas przytłacza, albo tak nas absorbuje, że o tej żyłce odkrywcy zapominamy. Sam tak czasem mam. Trudno znaleźć chwilę, by odbyć jakąś daleką podróż. Coż więc nam zostaje? Podróże małe, albo nawet bardzo maleńkie.

„Ale proszę księdza, ja to nie mam tyle czasu, żeby podróżować, żeby gdzieś wyjechać, zobaczyć coś nowego…” Ja też nie mam!!! Za to mam akurat tyle czasu i chęci, żeby wyjść na zewnątrz i pójść tam gdzie mieszkam, w miejsca, które zazwyczaj omijam. 

Dzisiaj właśnie chciałbym Was zachęcić do mikropodróżowania. Ja właśnie robię to od lat. Nie mając czasu, czasem środków by odkrywać daleki świat, proponuję, by zacząć odkrywać swoje miasto i najbliższą okolicę. Gdy tak się zastanawiam, co mnie najbardziej w podróżach zaskoczyło, wcale nie było to jakieś dalekie miejsce, ale zachód słońca nad małym stawem, przy drodze, którą przejeżdżałem bardzo wiele razy… Do tego Was zapraszam, do odkrywania takich miejsc, które często mijamy w drodze do pracy, czy szkoły, a nie potrafimy ich zauważyć. Zapraszam Was do rowerowych wojaży i to nawet tych bliskich. Gwarantuje Wam, że w promieniu 20 km (a jest to odległość, która nawet dla mało wprawionego rowerzysty jest do pokonania) od Waszego domu jest tyle wspaniałych miejsc, że będziecie bardzo zaskoczeni. Tak zacznijmy podróżować, tak odkrywajmy nowe miejsca. To właśnie w najbliższej okolicy odkryłem najwspanialsze zakątki. Przez całem swoje dzieciństwo, aż do matury, mieszkałem w Nysie. Ale tak naprawdę nie znałem tego miasta i okolicy dookoła niego. Dopiero jako dorosły człowiek, jeżdżąc na rowerze, odkryłem tę okolicę na nowo. Wspaniałe miejsce, które przez kilkanaście lat miałem pod nosem…


Kończę na dzisiaj. Mam nadzieję, że Was przekonałem do mikropodróżowania. Bo naprawdę wystarczą dwie godzinki w ciągu dnia, sprawny rower i można odbyć wspaniałą podróż. Można odkryć nowe miejsca, poznać wspaniałą historię, napawać się niesamowitymi widokami. A to wszystko pod naszym nosem. Otwórz mapę google swojej miejscowości, wyznacz cel i tam pojedź. A po drodze, jak coś Cię zaintryguje, jakaś boczna droga, to pojedź tam. Bo właśnie na tym polega odkrywanie, za pójściem w nieznane.
Komentarze

 1. Życzę Księży serdecznie, by władze parafii ujęte Księdza pasją zdecydowały się na przyjemną i pożyteczną "zsyłkę" z misją rowerową.
  Do tego czasu, niech zachwyca to co blisko, małe i duże. W końcu, ten ograniczony nasz Czas, jak tylko się dorośnie do tego by to dostrzec - motywuje by robić więcej zanim nastąpi nieuniknione. Teraz 20km w 1h, ale przecież można stopniowo dochodzić do 25, a potem 30..
  Zawsze można też podziwiać biedronkę, która usiądzie na parapecie.
  Wszystkiego dobrego, zachwytu ciągłego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mądre słowa 😊
  A może ksiądz zostanie duszpasterzem sportowców /rowerzystów w okolicy? 😊 Wtedy będzie więcej okazji do podróżowania, np. organizując pielgrzymki rowerowe 😊 Z diecezji, z której pochodzę (szczecińsko-kamieńskiej), co roku jest taka pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, organizowana przez księdza Romka Rostkowskiego.
  Pozdrawiam, Ola.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty