Dlaczego warto uprawiać sport?


Przyszedł czas na pierwszy post z serii poradnika początkującego triatlonisty. Dzisiaj będzie dość ogólnie, bo o sporcie. Choć nie zabraknie wątków osobistych, czyli roweru :) 

Dlaczego warto uprawiać sport? W sumie bardzo ciężko na to pytanie odpowiedzieć... Może łatwiej będzie, gdy napiszę, co sport człowiekowi daje.

1. Sport daje zdrowie. I chyba każdy z tym się zgodzi, w końcu powiedzenie "sport to zdrowie" jest znane wszystkim. Ale nie jest to zwykły slogan. Współczesny człowiek bardzo mało się rusza. Ciężko pracuje cały dzień, ale często jest to praca siedząca, za biurkiem. I nasze ciało, które jest tak doskonale przez Pana Boga zaprojektowane po prostu szwankuje... Dlatego aktywność fizyczna pozwala nam utrzymać kondycję, nasze mięśnie, stawy, po prostu cały organizm pracuje jak świetnie nasmarowana maszyna. Warto o ciało dbać, bo ono się nam odwdzięcza. Ludzie aktywni fizycznie o wiele rzadziej chorują (pochwalę się, że nie pamiętam kiedy ostatni raz byłem przeziębiony, chyba dobre kilka lat temu), nie trzeba chodzić po lekarzach i przychodniach (a w sumie to dopiero prawdziwy sport ekstremalny) oraz tracić pieniędzy na kolejne wizyty i lekarstwa. 

2. Sport daje zdrowie psychiczne. "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Kolejne powiedzenie, które idealnie pasuje. Od kiedy zacząłem bawić się w sport, widzę jak wiele rzeczy łatwo mi w głowie poukładać. Wiele problemów rozwiązuję w czasie jazdy na rowerze czy biegania. Bo po pierwsze jest na to czas (kolejna rzecz, którą daje sport, ale o tym za chwilę) i czysta głowa, w której można wszystko przemyśleć. Sport daje tez możliwość wyładowania negatywnych emocji. Ile to razy chodziłem na coś wściekły i gdy szedłem pobiegać wszystko puszczało po kilku kilometrach...

3. Sport to wolność. Bo wystarczy tylko zrobić pierwszy krok, wyjść z domu i nagle okazuje się, że cały świat stoi przed nami otworem. Ile osób dzięki uprawianiu sportu poznało nowe miejsca czy zwiedziło obce kraje? Gdy raz się poczuję zew wolności, to nic nie jest w stanie go już powstrzymać. 

4. Sport to obcowanie z naturą. I jest to jeden z najpiękniejszych aspektów aktywności fizycznej. Ile przepięknych zachodów słońca podziwiałem z siodełka swojego roweru już nie jestem w stanie zliczyć... Czy choćby teraz, gdy za oknem wiosna, można obserwować jak przyroda budzi się do życia po prostu z dnia na dzień. Często w pędzie życia nie potrafimy tego zauważyć... Sport daje niesamowitą okazję by tym wszystkim się zachwycić.
5. Sport daje czas. I jest to chyba jego największy paradoks. Bo przeznaczając czas na sportową pasję, ten czas zyskujemy. W ciągu dnia trudno wygospodarować choćby godzinkę dla samego siebie. Sportowcy to potrafią. Tak ułożyć plan dnia, by zyskać czas na sport. I jest to wtedy moment na bycie samemu ze sobą, przemyślenia i inne podobne sprawy (ja czasami układam kazania w czasie jazdy na rowerze czy biegania).

Może tyle na dzisiaj wystarczy. 

Na koniec jeszcze dodam dlaczego warto zacząć uprawianie sportu od roweru. Wiosna sprzyja wychodzeniu na świeże powietrze i rozpoczęciu różnego rodzaju aktywności fizycznej. Ja z całego serca zachęcam, by zacząć od jazdy na rowerze. W te wszystkie wyżej wymienione sprawy idealnie wpisują się rower. Rower jest dobry na początek, bo ma przerzutki. Co to oznacza? Że można go dostosować do naszej aktualnej kondycji i możliwości. Żaden inny sport nie daje takiej opcji. Nie mam za dużo siły, to ustawiam lżejsze przełożenie. Noga podaje to cięższe. Jakie to proste ;) Co jeszcze daje rower? Możliwość przejechania wielu kilometrów na raz. Czy jesteśmy w stanie biegać codziennie po 50 km? Raczej będzie z tym ciężko nawet dla najlepszych na świecie biegaczy. Natomiast na rowerze nie stwarza to większego problemu dla choćby średnio wytrenowanego rowerzysty. A te 50 km można jechać każdego dnia w innym kierunku. Czyli rower daje niezwykłe możliwości poznawani nowych miejsc, szklaków czy ścieżek. A pęd we włosach (oczywiści pod kaskiem) to już przecież kwintesencja wolności. Jedynym problemem jest sam rower, a raczej to że trzeba go zakupić. I o tym będzie w kolejnym wpisie. Jaki rower kupić i ile na niego wydać.

PS Proszę w komentarzach o tematy na kolejne wpisy :) z góry dziękuję!Komentarze

  1. Wszystko wygląda ciekawie i fajnie, ile czasu na to poświęcasz ? Jak daleko wyjeżdżasz?

    OdpowiedzUsuń
  2. To wszystko zależy ile uda się wygospodarować czasu. Raz uda się tylko na godzinkę, a innym razem na 4 godziny. A czasami w ogóle. wszystko zależy od danego dnia. Kilometrów nie podaje, bo różnie wychodzi :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Po przeczytaniutych punktów pozostaje niedosyt, bo z każdego można zrobić doktorat�� Rower rzeczywiście wpisuje się w nie najlepiej. Ale! Brakuje punktu pt. "sport uzależnia". Niemożliwoś jeżdżenia przez 3-4 miesiące w roku mnie osobiście frustruje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty