Dwie rzeczyŚroda I tydzień Adwentu Mt 15,29-37

Przy lekturze dzisiejszej Ewangelii zwróciłem uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze ludzie szukają Jezusa. Po drugie, Jezus troszczy się o ludzi. Co to oznacza dla nas?

Ewangelia nie jest martwą księgą. To żywe Słowo samego Boga. I mimo, że te słowa zostały spisane tyle lat temu, dalej są aktualne. 

Dlaczego ludzie szukają Jezusa? Bo czują, że On jest w stanie zaspokoić ich największe pragnienia. I nie chodzi tutaj wcale o kwestie materialne, choć akurat słuchacze Jezusa do bogaczy nie należeli i mogli oczekiwać przede wszystkim tego, że Bóg zaspokoi ich potrzeby materiale. To byli ubodzy mieszkańcy Ziemi Świętej. Jest jednak tak, że im bardziej człowiek ubogi, tym mocniej jest nastawiony na rzeczy duchowe. I tego właśnie szuka. Jezus jest tym, który potrafi zaspokoić wszelkie nasze duchowe pragnienia. Tylko On może dać nam prawdziwe, nieprzemijające szczęście. Tak było dwa tyś. lat temu, tak jest i dzisiaj. Każdy z nas pragnie szczęścia. Szukamy go w różnych miejscach. A tymczasem tylko Chrystus może nam je zapewnić. Dlatego nie bójmy się Jezusa szukać, nie bójmy się do Niego przychodzić. To pierwsza rzecz.

Druga jest związana z tym, że słuchacze Jezusa nie mieli ze sobą nic do jedzenia. I sądzę, że to wzięło się raczej z ubóstwa niż z braku przygotowania. Na szczęście Chrystus umie dostrzec takie rzeczy. Swoich słuchaczy nakarmił w cudowny sposób - rozmnożył chleb. Widzimy tutaj niezwykła czułość Pana Jezusa. W końcu mógł obrócić się na pięcie i sobie odejść. Ale tego nie zrobił. Bo zależy Mu na człowieku. Dzisiaj też tak jest. Bóg chce się o nas zatroszczyć. Tylko my czasami nie dajemy Mu na to szansy… Bo chcemy się oprzeć na własnych siłach, zdolnościach. A może czasami warto zaufać i powierzyć Bogu wszelkie te sprawy, z którymi po ludzku po prostu sobie nie dajemy rady? 


Dzisiaj zastanów się czy szukasz Boga w swoim życiu? Czy może raczej szczęście chcesz znaleźć w tym co przemija… I pomyśl, czy w sytuacjach trudnych powierzasz się Bogu? Czy może jednak zawsze sam próbujesz dać sobie radę… Pamiętaj z Bogiem zawsze będziemy szczęśliwi i niczego nam nie zbraknie. 

Komentarze

Popularne posty